HerTon junnujen kesäkausi on käynnistynyt!

Toukokuu käynnistää jalkapalloseurassa kesäkauden. Koronarajoitusten sävyttämän talvikauden jälkeen kaikki lasten ja nuorten joukkueet voivat nyt treenata ulkokentillä. Terveysturvallisuus huomioidaan seuran toiminnassa monin tavoin.

Seuran nuorimmat junnut täyttävät tänä vuonna viisi vuotta ja vanhimmat jo 14 vuotta. Toimintaa on sekä tytöille että pojille kaikissa ikäluokissa.

Tänä kesänä junnujoukkueilla on treenejä ainakin:

  • Herttoniemen liikuntapuistossa eli Urtsilla
  • Kartanon tekonurmilla
  • Kulosaaren tekonurmella
  • Myllypuron nurmikentillä
  • Laajasalon nurmikentillä.

Harjoitukset on jaettu niin, että nuorimpien harjoitukset on Herttoniemessä lähellä kotia ja isommat kulkeavat tekonurmille naapurilähiöihin. Helppo kulkeminen harrastukseen edistää harrastuksen jatkumista ja mahdollistaa myös pelaajien kulkemisen treeneihin itsenäisesti. Peleihin kuljetaan eri puolille pääkaupunkiseutua, ja aika usein kimppakyydein.

Aikuisten toiminta on toistaiseksi vielä tauolla koronarajoitusten vuoksi. Kun toiminta käynnistyy, kerromme siitä lisää.

Kuva on huhtikuulta Kulosaaren tekonurmelta, jossa kolme tyttöjoukkuetta treenasi samanaikaisesti.